Už je to 1000x omílané téma, ale nebude na škodu, si to znovu připomenout.

 

Pro zájemce o morče očima chovatele:

Morče:

  • Není vyloženě mazlící typ jako třeba pes či kočka. Pokud jde morčátko na mazlíka, nikdo vám nezaručí, že se od vás  nechá hodiny a hodiny mazlit a hladit. Dotazy typu: doufám že je morče hodně mazlivé a klidné/ atp. Každé morčátko je jiné. Některé se hladit nechá, jinému se to nelíbí. Jak roste mění se. Žádný chovatel vám tedy nezaručí jakou přesně bude mít morčátko "povahu". To že se prodává na mazlíka neznamená, že se vám vrhne do náruče pokaždé, když otevřete dveře. Zjistěte si prosím něco o morčatech dříve než ho pořídíte. Každý dobrý chovatel vám rád poradí, ale nejsme jasnovidci. 

  • Není hračka pro děti. Emaily typu sháníme mazlíčka pro děti, ignoruji. Zkuste se zamyslet a formulovat váš zájem jinak. Děti by se měly hlavně učit pod dozorem dospělých jak se ke zvířeti chovat a jak s ním manipulovat, kdy poznat, že už se mu to nelíbí a taky to, že kromě zábavy, je to i obrovská zodpovědnost. Nekupujte dětem zvířata jako hračky. Naučte se společně díky zvířatům k zodpovědnosti, ale vždy pod vaším dozorem a s vaší pomocí.

  • Nepodepsaný email typu: Máte eště morče nebo ne?/ Co dodat, asi ani nic. Zase jsme u toho, chovatele zajímá ke komu morče jde, jaké s ním má zájemce plány a jak se mu bude dařit. Mnoho z nás uvítá i nadále občasné zprávy a fotku z nového domova. Pište proto jasný a zřetelný email, dotaz a napište aspoň dobrý den. Z takového dotazu opravdu nevyjde nic pěkného a další komunikace už vůbec ne.

  • Chovatel není povinen zvát zájemce domů. Respektujte soukromí druhých lidí, pokud vás chovatel sám nepozve.

  • Není levné. To že se kupující snaží usmlouvat chovatele na nižší částku z už tak nízké ceny je opravdu směšné. Nebojím se to napsat jak to je. Uvědomte si prosím, že morče je jako každé zvíře tvor, který má své problémy, své potřeby a veterinární pomoc a péče není vyjímkou. Hodit ho doma do akvárka na noviny, to už je dávno pryč. Navíc si uvědomte co od koupě morčete čekáte. Pokud chcete chovat a vystavovat, počítejte s vyšší cenou, než je u mazlíčka, se kterým nebudete jezdit na výstavu a budete ho mít doma "jen" pro radost. Nepodvádějte chovatele tím, že si pořídíte za nízkou cenu mazlíka a pak ho budete vystavovat. Děláte si tím tu nejhorší vizitku a projevujete velkou neúctu k chovatelům a jejich práci na chovu. Pokud máte zájem o mazlíčka ale i k výstavám, počítejte také s cenou tomu uzpůsobenou. Samozřejmě se může člověk po čase rozhodnout k tomu, že bude chovat či vystavovat. Nevidím však problém, proč by nemohl takový člověk obětovat 5 minut na napsání jednoho emailu chovateli. Morče mazlíček totiž nemusí být vždy morče s kosmetickou vadou, jako je zálomek či vírek, ale jednoduše to může být i výstavní kousek, pro kterého prostě chovatel již prostor nemá, jelikož kupodivu není nafukovací. Mazlíček vystavený ve standardu k tomu určeném je v pořádku. Zamyslete se tedy předem co přesně chcete a akceptujte pořizovací cenu. Je to je zlomek toho, kolik vás tohle zvířátko bude stát celkově. Opakuji, že to co chovatel vydělá z prodeje, kolikrát nepokryje ani základ toho co vložil. Což si můžete přečíst v jiném článku: z prodeje morčat na Bahamy. To samé se týká nejen výstav, ale i chovu. Mnoho z chovatelů kolikrát i morče daruje. Zájemce si ho vezme s tím, že shání mazlíčka pro radost a kupodivu z něho vyleze nebo se ukáže, že ho má do chovu. To je to samé co píšu nahoře o výstavách jen trochu jinak. Co tím získáte? 200 Kč do prasátka? A ono není to jen o té ceně, aby to mnozí nechápali tak, že tu křičím o dvě stovky. Jde prostě celkově o přístup, o respektu a projevu určité pokory k celému chovu, k nám chovatelům i vám spolehlivým zájemcům a majitelům našich odchovů. Chovatel chce mít přehled o tom kam jeho morče jde a co s ním bude a s tím ho do rukou zájemců i svěřuje, proto má uvedeno jestli je morčátko na chov, výstavy nebo mazlíčka. Netouží poté vidět, že samice, která byla z nějakého důvodu prodána jako mazlíček za 150 kč, plodí potomky jak na běžícím páse atp.

Prosím, buďte fér! Za nás za všechny a nepleťte si chovatele s nesvědomitým množitelem, kterého nezajímá nic víc než další korunky do peněženky. My svěřujeme živého tvora do vaší péče, tak se občas snažte mít takový přístup, abychom toho nelitovali.

 

Jana Krausová chs Z Elfího údolí