Z prodeje morčat na Bahamy

 • Opět jsme se setkaly s názorem, že jelikož máme tolik morčat tak nás netrápí finance a do peněz nám nelezou, protože se nám zaručeně vše musí vracet z prodeje mláďat, která odchováme. Tak nás to malinko inspirovalo k menšímu článku. Berte tento článek jako malé zamyšlení se nad tím, co má takový chovatel za výdaje a jak to vlastně může být s tím výdělkem. :) My to bereme podle našeho chovu a našich investic. Je to koníček jako každý jiný a pokud vás baví je to hlavně o tom vkladu a radosti, rozhodně né o příjmu s cílem si vydělat.

 • Takže abychom uvedly věci na pravou míru a myslíme si, že se to týká 90% chovatelů, kteří chovají poctivě a jejich svěřenci mají pestrou stravu, dostatek prostoru, vitamínů, sena a pravidelně čistou podestýlku, věřte nevěřte, vše co by mohli vydělat z prodeje mláďat sotva pokryje náklady vyložené v chovu.

Ne každý má to štěstí, že může mít seno od známého nebo samoručně usušené. Kdo takovou možnost nemá, pak musí kupovat nejen seno ale i hobliny. Kdo má štěstí a je šikovný může si zajistit hobliny u truhláře, seno od známých atp. Rozdíl je zase v tom jak kdo, jak kde a tak dále.

 • Měsíční výdaje přes 30 morčat v chovu pak tedy mohou vycházet:

Podestýlka kolem 400Kč (i když většinou vyjde jen na 2-3 výměny a měníme jednou týdně)  Seno kolem: 500Kč (pytel á 137kč na týden) Zelenina: 1500 Kč Granule: 600Kč (naštěstí z velkoskladu, jinak jsou ještě dražší)  Vločky: 300Kč (my dáváme hrachové i ovesné, také balení po 15 kg)  Takže měsíčně, nepočítaje veterináře, stronghold, vitamíny, výdaje na výstavy, prvotní invetstice na bydlení (plastboxy nebo morčatárny, která než by se vrátila tak budeme mít šedivé vlasy na zem) a další výdaje.

 • Celkem za měsíc jen za základ: strava, podestýlka, seno, krmivo a zelenina činí: 3300 Kč!!!

 • Odchov mláďat. Cena za morčata je různá, frekvence odchovů samozřejmě také. Dejme tomu, že bychom měli za měsíc jeden vrh o 3 mláďatech. Prodej jednoho 400 Kč = 1200 Kč. Cena se samozřejmě liší, nelze to spočítat přesně. A to nemluvíme ještě o tom, že březí samičky a samičky po porodu samozřejmě mají péči ještě lepší a nákladnější než ostatní. Nemá cenu zde rozebírat to, že ne vždy takový odchov vyjde, také někdy některá morčátka zůstanou v rodné stanici, někteří chovatelé i morče darují jako mazlíčka a podobně.

 • Výstavy: K výstavám vás samozřejmě nikdo nenutí, ale většina chovatelů má výstavy ráda a chce znát názor na svůj chov, na to jak si jeho morčata vedou a jak jsou hodnoceny. Takže pokud spočítáme cestu, autem nebo vlakem, platby za klece a vstup, veterinář....Takový výstavní den vás může přijít i na víc jak 1500 Kč. No a výstava je několikrát do roka, takže jedete třeba i 10x ročně, někdy i a dvoudenní výstavy.

 • Importy: Většina chovatelů si morčata také importuje, například aby do chovu přinesla novou a nepříbuznou krev. Ani k importu vás nikdo nenutí, ale sem tam není špatné přivézt nové posily a nepříbuzná morčata. Importovat můžete osobně nebo přes kurýra. Cena se tam mohdy ale tolik neliší. My u prvního importu zvolily způsob číslo jedna a import morčat proběhl osobně. (Z časových důvodů jsme využili i kurýra, ale to není moc dobrá volba, vždy je lepší osobní návštěva.) Praha -> Dánsko a zpět:  cesta, ubytování, výdaje a morčata = 20 000 Kč na osobu.

 • Shrnutí:

 • Proč má tedy chovatel tolik morčat? Protože má cíle, šlechtí plemena a barvy a k tomu mu 4 morčata nestačí, navíc si nechává svoje odchovy a počet pak roste. Každé morče má svoje plusy v něčem jiném a je potřeba to vše dostat do jednoho celku.

 • Proč tedy jezdí na výstavy? Každý chovatel by se měl výstav účastnit. Kromě toho, že se poznáte s mnoha jinými chovateli, zjistíte jak si vaše morčata vedou, co změnit, co dělat jinak, seznámíte se s chovem ostatních stanic a celkově je pro vás důležité mít přehled o tom co je dobré změnit, zlepšit a co se děje v chovatelském světě.

 • Proč importuje? To je již napsané v textu. Nová krev, zlepšení chovu, barvy a plemena nepříliš rozšířená u nás...

 • Závěr: Každý kdo svědomitě chová, chce v chovu někam dojít, má cíle, svůj chov rozvíjí tou nejlepší cestou a baví ho to, toho může leda mrzet nebo rozesmát názor, že si za výdělek z morčat jede na Bahamy a užívá si luxusu nebo pomalu není hned množitel. Na Bahamy možná jezdí množitelé zásobujích zverimex nebo rádoby chovatelé množící bez cílně hlava nehlava. A o tom článek vznikl také, o té podpoře zverimexům a pěstování množitelů, zatímco spousta lidí z množení nařkne právě chovatele, který se snaží někam dojít, zatímco za rohem si vesele mnou ruce ti praví množitelé, kteří mají morčata v takových podmínkách, že by to asi málokdo chtěl vidět. :)

Jana K. chs Z Elfího údolí a Karolína S. chs Little Goldie