otázky a odpovědi BYDLENÍ:

1- Dva samečci VHODNÉ:

Soužití dvou samečků bývá většinou klidné pokud máte dva bratry nebo výrazně staršího samce s malým samečkem, kteří nepříjdou do kontaktu se samičkou. Ani to vám ale nikdy na 100% nezaručí, že bude jejich soužití bez konfliktů.

2- Vykastrovaný sameček a samička VELMI VHODNÉ

Toto soužití je ideální a téměř harmonické.

3 - Nevykastrovaný sameček a samička NEVHODNÉ:

O takovém nápadu neuvažujte pokud nemáte v plánu mláďata. V chovatelských stanicích tak žijí samečci o samotě zvlášť a se samičkou bydlí pouze po dobu, kdy se snaží o mláďata. 

4 - Samička a samička VELMI VHODNÉ:

Dvě a více samiček spolu vychází většinou velice dobře, dochází mezi nimi k běžnému vyřizování dominance a postavení ve skupině, ale jejich soužití je často bezproblémové.

5- Samotné morče SPÍŠE NEVHODNÉ:

Každé morče i přesto, že se mu od nás od lidí dostane té nejlepší péče, potřebuje ve svém životě společnost svého druhu. Proto je ideální mít dvě a více morčat a dopřát mu to, co je pro něho přirozené. Samota mu příliš nesvědčí.

6 - Dominance a konflikty:

Často můžeme vidět, že se morčata prohánějí a štípají zubama navzájem a někdy to vypadá dost děsivě. Natrhlé ucho i krev není vyjímka. Zastávám názor nechat si mezi sebou "vyřešit" pozice ve skupině a nezasahovat. Zvažte ale, jestli k takového "pošťuchování" nedochází díky stísněnému prostoru.

7 - Jak velké bydlení pořídit:

Velikost bydlení by měla být pro jedno morče od 60 cm a výše, platí, že čím větší bydlení máme tím lépe, ale rozhodně není potřeba zacházet do extrémů. Většina morčat skoro celý den prospí nebo proleží u misky s jídlem. Skotačení vidíme hlavně u mláďat a mladších jedinců, kteří pak velký prostor náležitě ocení. :)

8 - Výška předního skla v případě, že máme morčatárnu:

Většinou je ideální výška kolem 20 cm. U nás máme 30 cm a přesto se našlo pár kaskadérů, kteří vyskočili ven. V každém případě šlo ale o zvědavá mláďata. Někteří chovatelé mají i nízké plastové boxy a morčata nevyskočí. My jsme kvůli psům volili raději co nejvyšší přední sklo.

9 - Výměna podestýlky: Podestýlku měníme pravidelně, nejlépe jednou za týden.