Zverimex aneb jak je to s velkochovem?

Pokud chcete morče na mazlíčka a neplánujete chov, možná mávnete rukou a rozhodnete se pořídit si ho ve zverimexu. Ano každé morče bude VAŠE, to jestli je od chovatele nebo ze zverimexu je z pohledu citové stránky opravdu vedlejší a jasné. Budete ho mít rádi ať je jakékoli. Ale opravdu by bylo dobré se předem zamyslet a zvážit si všechny možné následky, které vás čekají, pokud si morče rozhodnete vybrat právě ve zverimexu. Na začátek bych ráda uvedla, že jsem sama měla v minulosti několik zverimexových morčat a také bych ráda uvedla na pravou míru to, že bych snad tímto článkem měla v úmyslu nutit lidem morčata z chovatelských stanic. V žádném případě, tohle nechám na každém z vás, jak se nad tím zamyslí a co si z tohoto článku vezme. Píšu ho proto, protože mě překvapuje, že lidi stále z  nevědomosti podporují množírny.Pojďme tedy dát chvíli city stranou a podívat se pravdě do očí. Cílem by mělo být právě to, aby velkochovů bylo co nejméně.

Nejspíš se stane, že půjdete jen tak kolem zverimexu a najednou je uvidíte, bude vám nejspíš takového morčátka líto a rozhodnete se, že jednomu z nich pomůžete a vezmete si ho domů. Momentálně se situace ohledně péče o morčata ve zverimexech značně zlepšila, ale i tak existují určité "hrozby", kvůli kterým bych již váhala, zda se rozhodnu pro zverimexové morče. Pro mě osobně je hlavní důvod ten, že nechci a v žádném případě nebudu podporovat množitele. Ano, právě taková morčata bohužel pocházejí z velkochovů, které nemají se slušným chovem zhola nic společného. Je pravda, že se sem tam stane, že se objeví nesvědomitý chovatel i v chovatelském "papírovém" chovu, ale tam to je většinou nevědomost, ne úmysl množit hlava nehlava jako tomu bývá u tkz. dodavatelů pro zverimex.

V takovém velkochovu se nekouká na to, jestli jsou morčata příbuzná, jestli rodí jako na běžícím páse, jestli jsou zdravá. Cílem je množit a prodat. Což se jim úspěšně daří. Morčata mají ve velkých skupinách, často v malých klecích, samce i samice společně. O stravě nemluvě. Často jsou k vidění ve zverimexech nemocná, podvyživená a březí morčata. Nejsou vyjímkou ani březí mláďata. Majitel si často ze zverimexu přiveze domů březí samici. Příbuznost mezi nimi se neřeší, takže se nakrývají například sourozenci, což je prostě naprosto tragické a vede to k mnoha genetickým vadám. V takovém velkochovu se neřeší zdravotní stav, plísně, svrab, avitaminóza, všenky a ani různé závažnější choroby.

Dokud budou existovat lidé, kteří taková morčata koupí s cílem pomoci jim a tím nevědomky a ve své dobré víře podpoří právě množírny, tak to bude nadále trvat. Bohužel není to pomoc, zachráníte jedno, druhý den tam bude dalších deset. Zažila jsem na vlastní kůži co to jsou velkochovy a množírny psů, kde je situace velice podobná těm morčecím. Nesoudím tu lidi co takové morče ze zverimexu koupili, protože vím, proč to udělali. Mnoho lidí neví co všechno je za tím, za celou tou oponou rádoby chovů z velkochovů.  Horší je pak situace, když si člověk pořídí takové morčátko ze zverimexu, neví o jeho původu, většinou trpí nemocí a dalšími problémy, a takový člověk se po čase rozhodně že by rád mláďátka a tak takového zverimáčka připustí nejspíš dalším zverimáčkem a tak to jde dál. To je pak bezcílný chov bez přemýšlení, ale to je na další téma.

Vím, že si mnozí po přečtení  tohoto článku řeknou, že mají doma také morče ze zverimexu a že je to to nej morče co kdy měli, ovšem pointa proč toto píšu je úplně někde jinde. Je to prosba. Je to malá nápověda jak z části zabojovat proti MNOŽÍRNÁM. Nekupovat zvířata ve zverimexech! Právě tak jim můžeme pomoci doopravdy! Teď už víte jak!  (J.K.)