RADY DO ZAČÁTKU V KOSTCE

BYDLENÍ PRO MORČE:

Volíme podle prostorových a finančních možností. Můžeme si vybrat klec, plastový box nebo si nechat vyrobit od truhláře, případně někoho zručeného tkz. skříňovou ubikaci na míru. Obzvlášť pokud plánujete chov morčátek, je skříňová ubikace ideální volba. Klec, ale také "skříňovka" = častější úklid kolem (vyhozené hobliny) - plastbox= horší "větratelnost" v letních měsících. Volte dle vašich možností a požadavků.

VHODNÝ ROZMĚR: Je spousta názorů, že morče potřebuje obrovský prostor pro bydlení. Ano platí, že čím větší tím lepší, ale opět netřeba jít do extrémů. Pidi klec velikosti 50 cm, moc vhodná není. Velikost pro jedno morče by měla být ideálně od 60 cm a více.

UMÍSTĚNÍ BYDLENÍ: Pozor na umístění u okna = přímé slunce / průvan atp. Také nedoporučuji umístění do pokoje, kde spíte, obzvláště při početnějším chovu, může se stát, že se nevyspíte (hluk napaječky, kvíkot a běhání na klidu nepřidají). Také neumísťujte bydlení do předsíně, volte větratelnou místnost.

PODESTÝLKA A VYBAVENÍ KLECE:

Hobliny: Doporučuji kvalitní hobliny (pozor na piliny jsou prašné a malé). Kdo má možnost odběru hobliny přímo od truhláře má plus. Pro ty co nemají doporučujeme zkusit tyto podestýlky: hobliny pan Malina, hobliny AllSpan. Hobliny pan Malina jsou kvalitní pěkné hobliny, cenově se při větším počtu morčat moc nevyplatí, ale pokud vás toto tolik netíží, mohu jedině doporučit. AllSpan se prodávají ve velkém balení a cenově jsou dostupné a kvalitní. Kromě hoblin je na trhu i jiná podestýlka jako dřevěné peletky nebo podestýlka Asan, která patří mezi dražší, ale mohu jen doporučit.

Seno: Opět jedině pochvala na seno pan MALINA. K objednání i v menším balení nebo po velkých pytlích. Opět kdo má možnost vlastního sena, píše si další plus. :)

Záchod: My záchod pro morčata nedáváme. Jsou tací, kteří se naučí vyměšovat do jednoho rohu a jsou tací co svou potřebu konají kde se jim zamane a neváhají si do toho i lehnout. Záchod můžete zkusit dát, kromě toho, že to může být špatná investice (morče na něj nebude chodit), to ničemu neškodí.

Jesle na seno a závěsné koule: Morčata by měla mít seno k dispozici po celý den. Já dávám seno i na dno ubikace, rádi si v něm hoví. Dále můžete seno dávat do jesliček a seníků, které seženete ve zverimexu i na internetu, někdy bývají i součást klece nebo boxu. Závěsné koule můžete použít nejen na seno, ale také na trávu nebo na salátové listy.

Napaječka: Nutnost. :) Misky na vodu nepoužívejte, voda se rychle zašpiní. Napaječek je na trhu také hodně. My doporučujeme od Savic. Levnější napaječky často protékají.

Domeček: Domečky jsme používali ze začátku, nyní již ne. Jestli domeček mít či nemít :) je téma věčné, každopádně ať se rozhodnete jakkoliv ze začátku domeček nedoporučujeme. Morčátko si snadněji zvykne bez něho. Pokud má domeček ,bude se schovávat. Samozřejmě je to individuální, některá morčátka se nebojí vůbec a jiná potřebují delší čas na to než si zvyknou. Domeček tedy volíme dle našeho uvážení. Pokud máme březí samičku, domeček jí poskytne větší klid a soukromí. 

Misky na jídlo a zeleninu: Misky stačí dvě, jedna na krmení a druhá na zeleninu. Morčata zeleninu stejně většinou vytahají ven mimo misku, ale není to pravidlem. Misky si můžete vybrat umělé, keramické i kovové. My doporučujeme keramické bytelnější misky, které se tak snadno nepřevrhnou a nedají se kousat. :)

Další "vymoženosti" do klece: Výborná věc, kterou jsme začali používat jsou tunýlky ze sena, které morčata postupně snědí. Lízací sole a tyčinky se nám neosvědčily, lepší jako dobrota je paprika nebo okurka.

Otázky ohledně bydlení:

JAK ČASTO MĚNIT PODESTÝLKU:

Podestýlku měníme dle potřeby, nejméně jednou za týden. Ideální pomocník smetáček a lopatka. :) Vrstvou hoblin nešetříme.

ČÍM ČISTIT UBIKACI:

Výborný pomocník je ocet. Naředíme si ocet ve vodě a ubikaci tímto roztokem vymyjeme. Poté vypláchneme čistou vodou a dosucha vytřeme.

ZNEČIŠTĚNÁ NAPAJEČKA:

V napaječce se může tvořit nános, ten snadno vyčistíme starým kartáčkem na zuby.

NEVIDÍTE MORČE PÍT Z NAPAJEČKY:

Morče nemusíte kolikrát ani vidět přímo pít. Některé morče se napije minimálně, jiné vypije celou napaječku. Vodu si ale najít umí, takže se nemusíte obávat, že by trpělo žízní. Pokud má přístup k vodě jistě ji najde.

PŘEPRAVKA:

Bude se vám hodit na cestu k veterináři, na výstavu i na dovolenou. Nemusí být extra veliká, ale na pidi přepravku pro křečka zapomeňte. Opět si můžete vybrat z velkého množství na trhu. Nám se nejvíc líbí MINI CAPRI od Trixie. Pokud máte větší chov, chovatelé používají na výstavy tkz. holubí přepravky, které jsou oddělené přepážkou a vejde se do nich více morčat.

 

 Otázky ohledně přepravy:

CO DÁT DO PŘEPRAVKY:

Podestýlku, seno a v případě delší cesty také zeleninu obsahující vodu (okurka, rajče), obzvlášť v letních dnech.

 

CO JE DOBRÉ MÍT DOMA: 

Jakmile je morčátko apatické, naježené, nejí, má průjem vyhledáme veterináře! Existují i non stop veteriny, zjistěte si předem čísla a kontakty, aby jste pro každý případ byli připraveni. Doporučuji veterináře, který má konkrétně s morčaty zkušenosti. U morčat vše postupuje velice rychle, proto na nic nečekejte!

Co je dobré mít doma jako rychlou pomoc:

Betadin = desinfekce / Opthalmoseptonex = oční kapky / Biolapis - Smecta = probiotika / Glukopur = glukoza, energie /  Lamisil, Imaverol (k dostání u veterináře)= plísně / Stronghold nebo Advocate = svrab, všenky, paraziti. Stronghold se používá malá kapka za ucho na kůži morčete, prodává se po ampulkách. Seženete u veterináře, prodává se na kočky nebo na psy a může se aplikovat na březí samice i mláďata.